Sık Sorulan Sorular

Genel:

İlk başvuruda pasaport emanete konulur. İptal edilmez. TR deki durum düzelir ve geri dönmeye karar verirseniz iade edilir.

Hayır . Resmi kaynaklardan bilgi alamazlar.

Türkiye dışındaki ülkelere kabul sonrası verilen pasaport ile seyahat edebilirsiniz.

 • Herhangi bir iş için B1 (kurs süresi 6 ay)
 • Kendi mesleğiniz için B2 (kurs süresi B1+ 6 ay)
 • Bazı meslekler için mesleki C1( Kurs süresi B2+ 3 ay) dil sertifikası aldıktan sonra olması en iyisidir. İş konusunda acele edip dili ihmal edenler kendi mesleklerini yapamayacakları gibi sürekli dil bilen bir yardımcıya ihtiyaç duyarlar. Bu durum Almanya gibi bir ülkede çok zorlukları yanında getirir.

Almanyada kamplar pansiyon- ünv yurdu gibi genellikle şehrin içinde şartları iyi olan mekanlardır. Son yıllardaki yoğun talep nedeniyle otelleride kamp olarak kiralamaya başladı. 3 yıldızlı oteller kamp olarak tercih ediliyor. Sadece mültecilerin yoğun geldiği 2015 yılında çadırlar geçici olarak hizmet verdi.

Not: İnternette Almanya kampları şeklinde türkçe tarama yapılınca çıkan haberler sizi ürkütmesin. TR de 10 hadise 1 haber olamazken Almanya’da 1 hadise için 10 haber yapılmaktadır. Bu sebeple internetteki türkçe haberler ciddiye alınmamalıdır.

Hayır. Bu konuda mülteciler Almanya’da süresiz oturumu olan türklere göre daha avantajlıdır. Kanuni olarak koruma altındadır.

İlk başvuruda sadece pasaport yeterlidir.

Sonra yapılacak 2. görüşmede/ mülakat şahsi bütün evrakların olmasında fayda vardır.

 • Diplomalar ve Sertifikalar ( bu evrakların mümkünse almanca tercümeleri TR de yapılırsa iyi olur. Almanyada tercüme maliyeteleri yüksektir)
 • Hakkınızda varsa mahleme kararı
 • Hakkınızda medyada çıkan haberler
 • Çalıştığınız kurum ve sahip oduğunuz işyerinin maruz kaldığı muamelelerinin belgesi
 • Sizin hazırlayacağınız dilekçe ( bu dileke size özgün olmalı. Yukarıda bahsedilen konu başlıkları dikkate alınmalıdır)
 • Siyasilerin konuşmaları ( altyazılı örnekleri bulunmaktadır)

Almanya 1965 ten beri mülteci kabul eden ve bu alanda çok iyi altyapısı olan sosyal bir devlettir. Bu sebeple endişe edilecek bir durum yoktur.

Almanya ilticanız kabül olduktan sonra aile birleşimi için evrak verir fakat TR deki ailenizin getirilmesi ile ilgilenmez. Aileniz Türkiye’nin dışında bir ülkede olursa verilen evrak ile aileniz Almanya’ya gelebilir. Bu konuda yetkili makamlara müracaat gerekir.

Normal şartlarda gelemez. Ama gelen kişiyede nasıl geldin diye sorulmaz.

Almanya ilticanızı kabul eder. Fakat Dublin anlaşması gereği bir süre sonra sizi vizesini aldığınız ülkeye gönderir.( Yunanistan bu uygulamadan muaf tutulmaktadır). İade kararı olursa itiraz hakkınız vardır. Böyle bir durumda hukuk komisyonumuza müsacaat etmelisiniz.

İlticada ne şekilde geldiğinizin bir anlamı yoktur. Temel hak ve özgürlüklerden mahrumiyet, can ve mal güvenliği gibi sebepler dikkate alınır.

İlk başvuru esnasında aile hakkında bilgi verilmesi gerekir. İlticanız kabul olduktan sonra aile birleşimi için start verilir. Aile birleşim evrakı verildikten sonra yaklaşık 2 ay arasında aile birleşimi sağlanır.

Bu tür aile birleşimi içimn 5 ile 9 ay arasında işlem süreci bulunmaktadır. Dublin anlaşması prosedürü uygulanır.

Almanca öğrenme:

ASYL olanlar süreç başladıktan sonra yetkililerin göndereceği 3. ve son adres olan şehirlerde dil kursuna başlamaları tavsiye edilir. Bazı kampların içinde dil kursu bulunmaktadır.

YOUTUBE de temel seviye için ideal DAYLİGHT ALMANCA KURSU videolarını tavsiye ederiz. Bunun dışında dijital ortamda pekçok faydalı döküman bulunmaktadır. Telefonlarınıza APP olarak DUALİNGO – MEMRİSE gibi kelimeve cümle öğrenme programları faydalı olur

Kendini ifade edecek seviyede almanca konuşabilir

Kamp döneminde sosyal hayat:

Hergün dışarı çıkabilir ve gününüzü dışarıda geçirebilirsiniz.

Yetkililerin vereceği izin süresince dışarıda kalabilirsiniz.

Yetkililerden buna izin verenler oluyor. Fakat yönetmeliklerde böyle bir hak yoktur.

Asyl bir kişi kamp dönemi bitip oturum alacağı zamana kadar ev kiralayamaz.

Almanya’ya entegre olmanızı hızlandıracak vesileler yetkililerce dikate alınır.

Almanya mültecilerin sosyal hayata kısa sürede adapte olmaları hedeflemektedir. Bu sebeple 2. Aşama itibariyle kamplar şehirlerin içindedir. Genelde otel- pansiyon- lojman-üniversite yurdu gibi ortamlardır. Fakat kıesal kesimlerede 2 ve 3. Aşamada gönderilebilirsiniz.

Kırsal kesimde ikamet aslında çok büyük bir nimettir. Sabırlı olunursa Almanya’da dil öğrenme hızının en yüksek olduğu ortam kırsal kesimlerdir.

Oturum aldıktan sonra yapabilirsiniz. O zamana kadar böyle bir işlem yaparsanız herhangi bir kaza durumunda sigortalar geçersiz olur. Böyle bir risk alınmamalıdır. Bu konuda eyaletler arasında uygulama farklılığı vardır.

Eğitim:

Almanya mültecilerin çocuklarına ayrı bir muamele yapmamaktadır. Devlet okullarına yurtdışından gelen ve almancası olmayan öğrenciler için almanca hazırlık sınıfı oluşturulmaktadır. Wilkommen klasse/İntensiveklasse ismi verilen bu sınıflarda almanca dersleri yanında diğer dersler için kulak aşinalığı olsun diye normal derslerede katılmaları sağlanmaktadır.

İkamet alındıktan sonra çevre okulardan birinde kayıt yapılabilir. Yatılı okul için ayrıca (makul sebepler varsa; 2. dilin türkçe olması gibi) belediye ile görüşülebilir. İzin verilirse olabilir…

Ayrıca 2 yıl not koruması vardır ve yazılı ve sözlülerde alacağı notlar karneye işlenmemektedir.

Öğrencinin dersler için ekstra destek kursu alması gerekliyorsa- ki gerekir- sınıf öğretmeninin referans mektubu ile dersaneye/Bildunszentrum’a gidebilmekte ve parasını devlet karşılamaktadır. Bu konudada eyaletler arasında uygulama farklılıkları vardır…

Not:Eğitim konusunda sağır ve dilsizler için ayrı bir okul açıp toplumdan soyutlamak yerine devlet okullarında maliyeti devlete ait olmak üzre o öğrenciye özel çevirmen tahsis edilmekte ve bütün dersleri işaret diline çevirmesi sağlanmaktadır

Devlet okulları özel okul kalitesinde olup sınıflar 24 kişiliktir.

Öğrencinin sınıfına göre not korumasından kaynaklanan yıl kayıpları olabilir. Ayrıca lise son sınıf öğrencileri için yıl kaybı çok olmaktadır. 17 ve üstü yaşlardaki gençlerin eğitimi için ayrıca uzman desteği alınmalıdır.

Almanyada linsans eğitimi almanca yapılmaktadır.

Master ve doktora ingilizce yapılabilir.

Sağlık:

ASYL olanların sigortasını devlet kendisi yapıyor. Başvuru anında sigortalı olunmuş oluyor.

Bir tercüman eşliğinde ameliyat dahil bütün sağlık hizmetleri ücretsiz verilmektedir.

Para:

ASYL olanlar belediyeye devir olduktan sonra(3.aşama) hesap açabilirler…

Taşınmazlarınızı nakde çevirip Almanya’daki hesaba aktarma niyetiniz varsa beyan etmenizda fayda vardır.

Yatırabilirsiniz. Banka dekontu TR de paranın vergisinin ödendiğine dair evrakların yanınızda olması önemlidir. Parası olana devlet sosyal yardımı para miktarınca keser.

Kazancınız yapılan yardımdan çok ise tamamen, az ise kısmen kesilir…

İş hayatı:

Eve çıktıktan sonra B1 sertifikanız varsa iş ve işçi bulma kurumu/Jopcenter (Arbeitsamt) size iş bulma konusunda yardımcı olur. Sizde iş araştırırsınız.

Kendi mesleğinizi yapmabilmeniz için geçerli dil seviyesi B2 /C1 dir.

Gözlemci doktor olarak bir klinik veya hastaneden kabul almak gerekir. B2 seviyesinde dil sertifikası aldıktan sonra ise size iş verebilirler. (Örnekleri vardır.)

Almanya’da Araç Kullanmak:

 • Almanya’ya giriş tarihinden itibaren, Türk sürücü belgesi ile en fazla 6 ay araç kullanabilirsiniz.
 • Almanya’da 1 yıldan fazla kalmayacağınızı Alman makamlarına (Strassenverkehrsamt Führerscheinstelle) ispat ederseniz, yazılı bir izinle Türk ehliyetinizi 1 yıl kullanma hakkınız doğabilir. Örnek: 1 yıllık bir eğitim programı için Almanya’da iseniz ve 1 yılın sonunda da dönecekseniz böyle bir başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Başka şekilde Türk sürücü belgesinin süresini uzatmak mümkün değildir.

 Geçerli Pasaport veya Alman Makamları tarafından verilmiş kimlik (Personalausweis)
 Geçerli Vize veya Oturma izini
 Türk Sürücü Belgesinin asli (Almanca çeviri de bulundurulursa iyi olur)
Almanya’da giriş tarihinden itibaren 6 ayı aşıp ve buna rağmen araç kullananlar, olası bir trafik kontrolünde veya karıştıkları bir kazada ise ehliyetsiz araç kullanmış sayılıp cezalı duruma düşerler. Bu durumda hâkim karşısına çıkar ve 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanırsınız. Almanya’da daha önce kendi ülkesinde geçerli ehliyetini Alman ehliyetine çevirmediğinden dolayı bir futbolcu 40 gün hapisle cezalandırılmış ve daha sonra bu cezası da, futbolcunun günlük kazancıyla orantılı olarak 80.000 Euro para cezasına çevrilmiştir. Sahte bir belge ile araç kullanan kişi ise 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaktır.

Almanya’da 1 yıldan fazla kalmayı planlıyor ve 6. aydan sonra Türk ehliyetini Alman ehliyetine dönüştürmek istiyorsanız ikametinizin bulunduğu belediyeye (Strassenverkehrsamt Führerscheinstelle) başvuruda bulunmalısınız. Başvuru sırasında size teori sınava hangi dilde girmek istediğiniz de sorulmaktadır. Burada sizden aşağıdaki belgeler istenir:
 Geçerli bir kimlik veya üzerinde oturma izni olan pasaport
 Türkiye ehliyetinizin aslı :Belgenizin aslı elinizde değil ise Türk makamlarınca
onaylanmış bir sureti de kabul edilebilir. Buna da ulaşamıyorsanız bazen belediyeler ehliyetinizin var olduğunu ve ona ulaşamadığınızı gerekçeleriyle anlatan bir dilekçe yazmanız halinde de kabul edebiliyorlar. Yalnız bu durum istisnai olup her yerde kabul edilmeyebilir.
 Asil Sürücü Belgenizin Almanya’da bulunan yeminli bir tercümana yaptırılmış onaylı Almanca çevirisi ve ADAC tarafından sürücü belgenizin Almanya’daki tam karşılığının belirtildiği belge (Klassifizierung) :Çeviri işlemi özel bir tercümana yaptırılırsa 20 Euro civarında tutmaktadır. Yaklaşık 1 hafta sürebilmektedir. ADAC ise sınıflandırma işlemi için 20 Euro ücret talep etmektedir. Her iki işlemi de ADAC’de yaptırabilirsiniz toplam olarak 53 Euro ücret talep edilebilmektedir. ADAC’deki işlemin süresi 1-3 hafta arası sürebilmektedir.
 Göz testi belgesi (Sehtestbescheinigung) *
 Almanya’da verilen ilk yardım dersi katılım belgesi (Erste Hilfe Kurs Teilnamebescheinigung) :6 saatlik eğitimi bir çok ilk yardım eğitimi verme yetkisine sahip kuruluş bir gün içinde vermektedir. Bunun için Almanca bilme şartı bulunmamaktadır. *
 Sürücü Kursu Kayıt Sözleşmesi (Anmeldebescheinigung einer Fahrschule): Burada kayıt yaptırdığınız sürücü kursunun hangi TÜV’e bağlı olduğunun da belirtiliyor olması gerekiyor.
 1 adet biyometrik fotoğraf (Biometrisches Passfoto)*
 Sürücü Belgesi İşlem Ücretinin Yatırılması :Bu ücret yıllık olarak değişebilmektedir. Başvuru yaptığınız yerde işlemleriniz kabul edildikten hemen sonra oradaki vezneye bu ödemeyi yapabilirsiniz.
*Bazı ilk yardım kursları hem göz testi hem de fotoğraf çekimini yapabilmektedir. Böyle bir yere başvurmanız halinde üç işlemi tek seferde kolaylıkla halledebilirsiniz. Size en yakın ilk yardım kursu için internetten araştırma yapabilirsiniz. Yukarıda belirtilen belgelerle bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yaptığınızda 4-6 hafta içerisinde size TÜV’den (Sürücü Belgesi Sınavı’nı yapan makam) sınavlara girebilmeniz için ödeme belgeleri gelmektedir. Bu süreyi teori ve direksiyon derslerine katılarak değerlendirebilirsiniz.
Teori Sınavı
TÜV’den Teori ve Direksiyon sınavlarına girebilmek için ödemeniz gereken ücreti belirten bir mektup geldikten sonra ödemeyi yaptıktan sonra bu sınavlara sırası ile girebilirsiniz. Bu ödemeleri yazıda belirtilen hesaba aktarabileceğiniz gibi, sınava gireceğiniz TÜV Sınav Merkezinde, teori sınavı öncesinde nakit olarak da yapabilirsiniz. Hesaba aktarma durumunda, sistemden gözükmesi zaman alabileceğinden ikinci yöntem tercih edilebilir. Teori sınavına, size sürücü kursu tarafından tavsiye edilen mobil bir uygulama ile çalışabilirsiniz. Sınavı belediyeye başvuru sırasında belirtti iseniz Türkçe olarak alabilirsiniz. Sınavdaki sorular, çalıştığınız uygulamadakilerle birebir aynıdır. Ancak şıkların yerleri değişebilmektedir. Uygulamada yaklaşık 1400 civarında soru bulunmaktadır. Bu soruların her birinin puan değeri 2 ile 5 arasında değişmektedir. Bir sorudaki tüm şıklar doğru olabileceği gibi sadece bir şık da doğru olabilir. Tüm şıkların doğru olması halinde, ikisini işaretlerseniz soruyu yanlış cevaplamış olursunuz. Sınavda sorulan soruların bazılarında çevirinin doğru olmadığı görülebilmektedir. Ancak sınavda da aynı soru geleceğinden dolayı doğru cevaba odaklanmak, yapılan yazım yanlışlıklarından dolayı dikkat dağıtmaya gerek yoktur. Yazım yanlışlarının düzeltilmesi için yetkili kuruluşlara gerekli başvurular yapılmıştır.

Teori sınavı, sürücü kursunuzun bağlı olduğu TÜV bölgesindeki sınav merkezlerinden birinde yapılmaktadır. Dolayısıyla sadece sürücü kursunuzun bulunduğu şehirde değil, o şehrin bağlı olduğu TÜV bölgesindeki tüm sınav merkezlerinde sınava girebilirsiniz. Sınava girerken yanınıza; belediyeye
başvuru yaparken kullandığını kimlik belgesini bulundurmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda diğer kimlik belgeleri de sorulabileceğinden dolayı elinizde bulunan diğer pasaport ve kimliklerin de yanınızda olmasında fayda vardır. Bu sınava girebilmek için ayrıca sürücü kursundan almanız gereken bir belge yoktur.
Teori sınavında, daha önce çalıştığınız sorulardan toplam 110 puan değerinde 30 tane soru sorulmaktadır. 11 veya daha fazla hata puanı ile sınavı kaybetmiş olursunuz. Ancak iki adet 5 puanlık soruyu yanlış yapmanız da size sınavı kaybettirir. Sınavı kaybetmeniz halinde iki hafta sonra yeniden sınava girme hakkınız bulunmaktadır.
Direksiyon Sınavı (Praktische Prüfung)
Direksiyon sınavı için sürücü kursu tarafından sizin adınıza TÜV’den sınav tarihi talep edilmelidir. Yabancı bir ehliyete sahip olduğunuzdan dolayı ders alma zorunluluğunuz yoktur. Sadece teori ve direksiyon sınavlarına girmeniz gereklidir. Ancak sınavda sorun yaşamamak için duruma göre en az 3 saat direksiyon dersi almak gereklidir. Direksiyon sınavında hemen yanınıza sürücü kursu öğretmeni oturmakta, TÜV uzmanı ise arka koltuğa oturmaktadır. TÜV yetkilisi izin vermeden sürücü kursu öğretmeninin size yönlendirmede bulunamaz. Sınav yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Sınav öncesinde sınav başvurusu sırasında vermiş olduğunuz kimlik belgesi sizden talep edilir. Bu süreçte hep aynı kimliği kullanmanız önem taşımaktadır. Bazı durumlarda TÜV yetkilileri kimlik değişikliklerinde sınav yapmayı kabul etmeyebilirler. Sınavda dikkat edilmesi gereken şeyler size sürücü kursu öğretmeni tarafından detaylı olarak açıklanır. Sınavda başarılı olmanız halinde TÜV yetkilisi size başarılı olduğunuza dair bir belge verir. Bu belge size araç kullanma izni vermez. Ancak bu belge ile başvuru yaptığınız belediyeye gittiğinizde Alman sürücü belgenizi alabilirsiniz. Bunun için bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yalnız Alman sürücü belgesini alırken, orijinal Türk sürücü belgeniz sizden alınmaktadır.

Sürücü Belgesi Değişimi Ortalama Maliyetleri
Sürücü kursu kayıt ücreti 50-100
Göz testi, Foto, İlk Yardım 30
Çeviri ve ADAC Sınıflandırma 50
Belediye ödeme 43
Teori Sınavı Mobil Uygulaması 20
TÜV Sınav Ücreti 115
Ders saati (normal yol-Otoban) 38 – 45
Sınav giriş ücreti 120
Toplam (4 ders alırsanız) Yaklaşık 570 Euro *
*İlk sınavı kaybederseniz, sınav giriş ücreti ve almanız gereken yeni dersler bu rakama dahil değildir. Rakam bulunduğunuz yere göre değişebilir, ancak ortalama maliyet bu civarlardadır.

 Almanya dünyada otobanlarda hız sınırının uygulanmadığı tek ülkedir. Otobanların belirtilen bazı bölgelerinde hız sınırı bulunmamaktadır. Buralarda tavsiye edilen hız 130 km’dir. Ancak hız sınırı olan yerler de bulunduğundan dolayı levhalara dikkat etmek gerekir.
 Şehir içinde hız sınırı normal olarak 50 km’dir. Ancak bazı bölgelerde 30 km hız sınırı vardır ve buralarda radara yakalanmanız halinde ağır cezalarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin 30 hız sınırı olan bir yerde 70 km üzerinde bir hız yaparsanız 680 Euro para cezası, 2 ceza puanı ve 3 ay da ehliyete el koyma cezası verilir.
 İki şeritli bir yolda araç sürerken arkadan gelen bir ambülans veya polis aracına yol vermek için sağ şeritte olanlar daha sağa, sol şeritte olanlar ise biraz daha sola kayarak, yol üstünlüğü olan araca yol vermek zorundadırlar. Üç şeritli yollarda ise en sol şerit ile orta şerit arasının açılması gerekir.
 Mutlak park yasağı olan yerlerde (X işareti) yolcu indirmek de yasaktır. Sadece kısıtlı park yasağı olan yerlerde 3 dk’ya kadar duraklama yapılabilir. Otobüs durakları yolcu indirmek için kullanılabilir. Ancak otobüsün gelmesi halinde durağın hemen terk edilmesi gerekir.
 Yollarda park edilecek yerler çoğunlukla belirtilmiştir. Alçaltılmış kaldırım kenarlarında, zikzak işaretlerini olduğu yerlerde park etmek yasaktır.
 Yol üstünlüğünüzün olmadığı durumlarda sağdan gelen trafik her zaman önceliklidir. Dolayısıyla bir kavşağa yaklaşıldığında mutlaka yavaşlamalı ve sağdan gelen trafik gözetilmelidir.
 STOP yazısı görüldüğünde mutlaka araç durdurulmalıdır. Yavaşlamak yeterli değildir. Aracın tamamen durması gerekir. Herhangi bir engel olmadığı görülürse yola devam edilebilir. STOP yazısının bulunduğu yerde sizden önceki araç durmuş olsa bile, siz durma çizgisine ulaştığınızda durmak zorundasınız. Diğer yolda trafik olmasa bile bu duruma dikkat etmek gerekir.
 Trafikte bulunan lastikli araçların birbirlerine üstünlüğü yoktur. Trafik üstünlüğü konusunda bisikletli ile bir tır benzer haklara sahiptir.
 Araç kullanırken iki tekerlekli araçlara (bisiklet, motosiklet vb.) olacak mesafe 1.5 metre olmalıdır.
 Araç kullanırken yanınızda sürücü belgeniz ve araç ruhsatının bulunması gerekir.
 Zebra işaretli yaya geçitlerinde, yola yön işareti yapılmış olan şeritlerde ve döner kavşaklarda duraklama yapmak yasaktır.
 Belediye otobüsleri bir durağa girmek için sağa sinyal verirlerse dikkatli bir şekilde sollayabilirsiniz. Otobüs dörtlüleri yakmış ve yolcu indiriyorsa sadece adım hızı ile otobüsü sollayabilirsiniz. Ancak otobüs yola çıkmak için sola sinyal veriyorsa, otobüse yol vermek zorundasınız.
 Kırmızı çerçeveli üçgen işareti sürücünün dikkatli olması gerektiğini anlatır. Kırmızı çerçeveli yuvarlak işaret ise bir yasağı belirtir.
 Karşı yönden gelen trafikte öncelikle sağa dönmek isteyen birinci öncelikli, düz gitmek isteyen araç ikinci öncelikli, sola dönecek araç ise üçüncü önceliklidir. Karşı karşıya her iki araç da sola dönmek istiyorsa; araçlar karşılıklı olarak aynı anda dönebilirler.
 Her bir trafik işareti, işaretin altında aksi belirtilmedikçe bir sonraki yol dönüşüne kadar geçerlidir.
 Otobana girerken katılma şeridinin sonuna kadar hızlanarak gidebilir ve sağınızda bulunan aracı sollayabilirsiniz. Burada süratinizi hızlı bir şekilde artırarak yola katılabileceğiniz yerde de yola katılabilirsiniz. Katılma şeridinde olan araçların geçiş üstünlüğü bulunmamaktadır.
 Otobanda giderken sol şeritte bulunan araç yavaş gidiyor olsa bile sollayamazsınız. Bunun tek istisnası sol şeritteki aracın tıkalı olmasıdır.
 Otobandan çıkarken çıkışa 300 m kala sinyal verir, 100 m kala da sola omuz bakışı ile şeride girersiniz ve çıkış şeridin hızına yavaşlarsınız.
 Sola dönüşlerde önce iç ve sol dış aynalara bakılıp, trafik durumu uygun ise sinyal verilir, dönüş öncesinde de sola omuz bakışı ile sola dönülür. Sağa dönüşlerde ise aynalara bakıldıktan sonra sağ arka cama omuz bakışı yapıldıktan sonra dönüş yapılır.
 Şehir dışında tek şeritli yollarda başka bir işaret yoksa hız sınırı 100 km.’dir. Sarı renki şehir isimlerinin bulunduğu levha görülünce de başka bir tabela yok ise hız sınır 50 km olacaktır.
 Şehir içinde sürüş yapılırken istenilen şeritten gidilebilirken, şehirlerarası veya otobanlarda mutlaka sağ şeritten gidilmelidir. Sollama amacı ile veya sağ şeritte ağır vasıtalar bulunuyorsa orta veya sol şeridi kullanabilirsiniz.

Sonuç:

 • Yaptığımız araştırmaya göre Dünyada mültecilere en iyi imkânı sunan ülke Almanya’dır.
 • Ülke 1965 ten beri mülteci kabul etmektedir. Son 4 yılda 1 milyon mülteciye kapılarını açmıştır.
 • Mültecilerin her türlü ihtiyacı karşılanmaktadır.
 • Kısa sürede sosyal hayata adapte olmaları sağlanmaktadır.
 • Mültecinin sahip olduğu meslek ve diplomalar dikkate alınmaktadır.
 • Almanya’da 14 milyon yabancı kökekenli nüfus vardır ve geliş şekli iltica olan oran ortalama %40’tır.

Not:

 • Bu çalışma teorik bilgi yanında saha uygulamaları sonucu kaleme alınmıştır..
 • İnternet ortamında çok uzun ve kafa karışıklığına sebep olan bilgiler bulunmaktadır.
 • Sizden önce gelen arkadaşlarınızın vereceği bilgiler sadece kendilerinin bulunduğu şehirdeki uygulamayı ifade eder. ‘Almanyanın tamamında durum böyledir’ kanaati oluşmamalıdır. Bu sebeple sizden önce gelen arkadaşlarınızın vereceği bilgi eksik olacaktır. Çünkü Almanya’da uygulamaları kendine özel16 farklı eyalet vardır.
 • Bunun için sahada tecrübesi olan danışmanlara itibar edilmesi zaman ve enerji kaybından koruyacaktır.

 

 

*Bu döküman zaman içinde güncellenmektedir.